HİKMET TEKİN UNUTULMADI.
13 Ağustos 2012 Pazartesi 16:57 
“ MHP teşkilatı Hikmet Tekin’i unutmadı. „

     Bingöl İl Başkanlığı, 33 yıl önce öldürülen Eski Bingöl Belediye Başkanı Hikmet Tekin anısına mevlit okuttu ve iftar yemeği verdi.
     Ramazan ayı münasebetiyle MHP Bingöl İl Başkanlığı tarafından 12 Ağustos 1979’da annesi ve kardeşi ile birlikte uğradığı saldırı sonucu şehit olan eski Bingöl Belediye Başkanı Hikmet Tekin anısına Şelale Park ve Restoranda mevlit okutuldu. Daha sonra da iftar yemeği verildi.
     Bingöl’deki mevlitli iftar programına Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Edip Semih YALÇIN,  eski Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Mahmut TEKİN, Bingöl Belediye Başkanı Serdar ATALAY, AK Parti Bingöl Milletvekili Prof. Dr. Eşref TAŞ, eski AK Parti Bingöl Milletvekili Kazım ATAOĞLU, Bingöl Genç Belediye Başkanı Abdurrahim ARIÇ, Çaytepe Belediye Başkanı Ali AKKUŞ ,MHP Diyarbakır, Bitlis, Muş ve Elazığ İl Başkanlarıyla yönetim kurulu üyeleri, siyasi parti ve STK temsilcileriyle birlikte yaklaşık 1.500 kişi katıldı.
     İftar öncesi din görevlilerinin okuduğu mevlid-i şeriften sonra, şehit Belediye Başkanı Hikmet Tekin’in hayatı özetle anlatıldı.
     Yemekten sonra, aynı gün gerçekleştirilen MHP İl Kongresinde başkanlığa seçilen Hasan KIZILBOĞA birlik ve beraberlik mesajı verdi.
     Kızılboğa, şöyle konuştu:
     "Bugünün bizim için apayrı bir önemi var. 12 Ağustos 1979,  Belediye Başkanımız rahmetli Hikmet TEKİN ve ailesinin kahpece bir pusu sonucu şehit edildikleri, Ülkücü Camianın, Bingöl’ün gözyaşına boğulduğu, yasa büründüğü gün olarak hafızalarımızda yer edinmiştir. Bu iftar yemeğine vesile olan aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla yad ediyoruz. Bugün, birlik ve beraberliğimizin pekişmesi bakımından da çok anlamlı bir gün.1 977 ve 1979 yıllarında yakalamış olduğumuz başarının tekerrürünün yaşanacağı inancı ve azmi ile çalışacağımızı ifade etmek istiyorum. Milliyetçi-Ülkücü Camianın huzurunu bozmak isteyenlerin de hevesleri kursaklarında kalacaktır.”
      Mevlitle başlayıp iftarla süren Hikmet Tekin’i anma programı, sohbetlerle gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü. 

         Hikmet Tekin Kimdir?

         Hikmet Tekin, ODTÜ’nün o zorlu dönemlerinde büyük bir kahramanlık göstererek tahsilini tamamlamış, Bingöl’e döndüğünde bütün enerjisini Ülkücü Hareket’e hizmet edebilmek için seferber etmişti. MHP Bingöl Belediye Başkan adayı olmaya karar verdiğinde yakın çevresi dahil kimseyi bunun gerçekleştirilebilir bir ideal olduğuna inandıramamış olsa da, yılmamıştı. Azimle mücadele ederek seçimleri genç yaşında %33 oyla kazanarak büyük bir başarı elde etmiştir.
         Belediye Başkanlığını kazandıktan sonra kendisine yönelik tehditler yoğunlaşmış, ardından bunu silahlı saldırılar takip etmiştir. İlk silahlı saldırıda evleri otomatik silahlarla taranmış, yara almamıştır. Ancak kahpelerin yaptığı ikinci saldırıda (26 ekim 1978) ağır şekilde yaralanmış, önce Bingöl Devlet Hastanesine, daha sonra da Elazığ Devlet Hastanesine kaldırılmıştır. Burada derhal ameliyata alınmış, ancak ameliyat sırasında verilecek olan kanın yanlış kan olduğu anlaşılınca bizzat Başbuğ rahmetli Alparslan Türkeş tarafından özel ambulans uçakla Ankara’ya, Ankara Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılmıştır. Hikmet Tekin, bu saldırıdan ancak bir böbreğini kaybederek kurtulmuştur. Buna rağmen taburcu olduktan sonra raporunu bil kullanmadan tekrar Bingöl’deki görevine başlamıştır. Kendisi defalarca koruma ve silah ruhsatı istemesine rağmen bu imkân devrin idarecileri tarafından esirgenmiştir.
        Hikmet Tekin, bir Ramazan günü yakınlarıyla birlikte Bingöl'ün Genç ilçesinde ikamet eden ablası Esma Hanım ve eniştesi Ömer Bey’in evine iftar yemeğine gitmiştir. 12 ağustos 1979 günü gece Bingöl'e dönerken Marksist bölücülerin kahpece kurdukları pusuya düşürülmüş, bu saldırıda kendisiyle birlikte annesi Hamdiye Tekin, kardeşi İngilizce öğretmeni olan Ahmet Tekin ve kendisi şehit olmuştur. Yeğenleri Selma, Mithat ve Niyazi yara olmadan kurtulabilmişlerdir.
        Bu hain saldırı Bingöl'de duyulduğu an mevcut iktidarın idarecileri tarafından derhal sokağa çıkma yasağı ilan edilerek şehitlerimizin cenazeleri kaçırılmış ve gece yarısı Yenibaşlar köyünde toprağa verilmiştir. 29 yaşında iken Belediye Başkanlığını kazanarak Bingöl halkının ve dava arkadaşlarının gönlünde taht kuran bu büyük vatan evladına dava arkadaşlarının yapacağı son göreve dahi müsaade edilmemiştir.
Bu sitede yer alan bilgiler www.haberacisi.com adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.