Dünya
Esed'e 48 Saatlik Süre.
30 Mayıs 2012 Çarşamba 23:20 
“ Suriyeli muhalifler, Esed'e Annan planına uyması için 48 saat tanıdı. „
Suriyeli muhalif savaşçılar, Devlet Başkanı Beşşar Esed'e Annan planına uyması için 48 saat süre tanıdıklarını, aksi takdirde bunun sonuçlarına katlanacağını açıkladı.

Hür Suriye Ordusu adına Rasten şehrinde açıklama yapan Albay Kasım Saddeddin, Esed rejiminden; askerleri şehirlerden çekmesi, tutukluları serbest bırakması, gazetecilerle gözlemcilerin serbest dolaşımına izin vermesini talep etti.

Saadeddin, "Süre, Cuma günü 12.00'de dolacak. Bundan sonra önceki taahhütlerimize bağlı kalmayacağız; köylerdeki ve şehirlerdeki sivilleri koruyacağız" diye konuştu.

ANNAN PLANI'NI DA TAKMADI, SÜRESİ GEÇTİ

Ancak Beşşar Esed'in, uyarıyı ne kadar dikkate alacağı meçhul. Zira Suriye lideri daha önce Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği'nin Suriye temsilcisi Kofi Annan'ın hazırladığı plana da uymamıştı. Altı maddelik planın şartlarını yerine getirmesi için 10 Nisan'a kadar süre tanınan Esed, bunu dikkate almadığı gibi Suriye ordusu, 26 Mayıs'ta Hula'da büyük bir katliam gerçekleştirdi. Kadın çocuk demeden onlarca sivilin öldürüldüğü katliam, Suriye'deki iç savaşı tekrar dünya gündemine taşıdı.

Sürecin başından itibaren keskin tavırlardan sakınan Türkiye ise bu son yaşananlarla birlikte Suriye rejimiyle ipleri tümden kopardı. Suriye'nin Ankara büyükelçisi, nota verilerek sınırdışı edildi.

Kaynak:Haberaçısı
Bu sitede yer alan bilgiler www.haberacisi.com adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.